Pictura bisericii mari a Mănăstirii Vorona

Publicat

Pictura în ulei a fost executată în 1869-1870 de schimonahul Vladimir Machidon, vieţuitor la Vorona. În 1982 s-a executat o altă pictură în frescă de Nicolae Gavrileanu. Sub cornişa pridvorului, la exterior, este pictată Naşterea Maicii Domnului. În pridvor, pe boltă, se află Iisus Hristos Emanuel. În registrul superior sunt scene din Noul Testament: Buna Vestire, Întâmpinarea Domnului,Intrarea Maicii Domnului în BisericăBotezul DomnuluiSchimbarea la FaţăPilda Samariteanului Milostiv şi Pilda celor 10 Fecioare. În pronaos, pe boltă, este reprezentată Prea Sfânta Născătoare de Dumnezeu, deasupra ferestrei din sudCina cea de Taină, iar la cea din nord Pogorârea Sfântului Duh. În conca absidei din sud, Naşterea Domnului, iar la nord, Învierea Domnului. Catapeteasma este pictată de schimonahul Vladimir Machidon.

Citește alte articole despre: